Stay at Home Parent? Want to Homeschool? Or kids need additional assistance in school?
As a certified classroom instructor for 5 years and graduating with a degree in English (Writing and Literature) and MA in Education. I know how it is to be in a daunting situation of teaching a classroom all too well. As parents we sometimes aren’t equipped with the broad lessons our children need to thrive with searching for additional services. I will be your personal guide whether you are a Stay at home Parent, your child is currently in school but you want to have the ability to go over schoolwork with them, or you are homeschooling and aren’t sure of where to start. The lesson plan is for you!
All of our lesson plans are curated specifically for ELA (English Language Arts or English) including second language learners.
If you want to include or receive a lesson plan for a different subject or multiple subjects please look at our pricing table for more information

WEEKLY PLAN
Our weekly plan is comprised of a full week, (Monday – Friday) of one specialised activity. We personalised the lesson around your child’s current age, skills with an assessment test and score. You will be able to follow along easily with the plan and adjust if needed.

MONTHLY PLAN
Our monthly plan is built around our personalised plan curated specifically for you child’s age, skills and scoring on the assessment test. Both child and parent will have the ability to take the classroom outdoors with home location based activities to connect the lessons with the world around you.

YEARLY PLAN
Our detailed and extensive yearly plan is for parents who want to prepare for the year in advance. Our plan will be curated specifically for your child’s age, skills and scoring on the assessment test. Including a quarterly assessment to track the development of your child.
Lesson plan is based around a specified theme, word or topic to allow for your child to follow a schedule that will allow them pace and enjoy the learning process. Worldly Location based activities mean you’ll be able to have access to many child friendly activities within your home and outside of your region, state and country for continuous hands-on learning and worldly connections
- Curated for your Child’s Specific Needs
- Printable, and Downloadable Lesson Plan
- Fun and Hands-On Interactive Activities
- Access to Social, Critical and Emotional Learning
- Monday-Friday Guideline
- Includes E-Reading Books, Projects and Kid-Friendly Activity Reminders
- Curated for your Child’s Specific Needs
- Printable, and Downloadable Lesson Plan
- Fun and Hands-On Interactive Activities
- Access to Social, Critical and Emotional Learning
- Home Location Based Activities
- Full Month Guideline
- Includes Quizzes, Projects, Outdoor Activities, Reading Books, and Kid-Friendly Reminders
- Curated for your Child’s Specific Needs
- Printable, and Downloadable Lesson Plan
- Fun and Hands-On Interactive Activities
- Access to Social, Critical and Emotional Learning
- Location Based Activities
- Full Year Guideline
- Monthly Themes Including Personalised Topics
- Quarterly Development Assessment
- Digital Interactions with teacher
- Includes Quizzes, Projects, Outdoor Activities, Reading books, and Kid-Friendly Reminders
- If you want to add siblings to a lesson plan that requires a completely new set of planning. Each child is different including sets or multiples with different learning paces and abilities. We want to provide each child with the care and patience they require.
- Simply fill out the lesson plan form again with the name.
- * Please note the fee will be added to any plan you select
- (IE: 2 children for Weekly Lesson Plan total is $200 & etc)
WEEKLY LESSON PLAN ADD-ONS | PRICING |
---|---|
Math Subjects (Grades Pre-K-5th grade) | $25* |
Science or STEM (Grades Pre-K-8/9th grade) | $30* |
Social Studies/History (Grades 1st-College) | $25* |
SAT ENGLISH/WRITING PREP (8th grade-12th grade) | $150 per day |
ACT ENGLISH/WRITING PREP (8th grade-12th grade) | $150 per day |
Quizzes | $20 per quiz |
Location based activities | $15 |
Scholastic Monthly Magasine (Digital or Physical) | $10 |
Digital Tutoring for ELA/English (Pre-K-College) | $200 |
Essay Assistance (1st grade-College) | $175 |
MONTHLY & YEARLY LESSON PLAN ADD-ONS | PRICING |
---|---|
Math Subjects (Grades Pre-K-5th grade) | $25* |
Science or STEM (Grades Pre-K-8/9th grade) | $30* |
Social Studies/History (Grades 1st-College) | $25* |
SAT ENGLISH/WRITING PREP (8th grade-12th grade) | $150 per day |
ACT ENGLISH/WRITING PREP (8th grade-12th grade) | $150 per day |
Scholastic Monthly Magasine (Digital or Physical) | $10 |
Digital Tutoring for ELA/English (Pre-K-College) | $200 |
Essay Assistance (1st grade-College) | $175 |
*PRICE IS ADDED TO THE BASE PRICE OF A LESSON PLAN. IE: IF YOU PURCHASE A MONTHLY LESSON PLAN $550 BUT REQUIRE A MATH PLAN INSTEAD YOUR TOTAL WILL BE $675
Payment will be discussed after Lesson Plan forms & Add-ons are completed and verified. Payment options include credit/debit, and paypal.
Please read our Refund/Return Policy for more details
Mrs.Philippe is a recognised and awarded community leader. She is constantly advocating for children and placing them in the forefront and it’s fantastic to see her take her skills as a leader and educator to benefit parents and those who may need the extra assistance especially during these difficult times
Joselyn Sierra